Co Vás vedlo k založení OKfuture, nemyslíte si, že podobných organizací je více, jsou větší, bonitnější a nepochybně toho mají více za sebou?
Spolek vznikl spontálně, na základě úspěšného zrealizování poměrně velkého počtu projektů v sociální oblasti. Konkrétně šlo o projekty, které probíhaly ve formě partnerství Evropské obchodní akademie Děčín a především Úřadu práce, popř. s dalšími organizacemi. Vzhledem k tomu, že škola je především vzdělávací organizací s cílovou skupinou žáků středních škol, jsou tyto sociální projekty s jinou cílovou skupinou neprioritní. Proto by nositelem takovýchto projektů měly být prioritně organizace, které se aktivně zabývají „nežákovskou“ cílovou skupinou.
Nejste žádný velký spolek, jakým způsobem budete pracovat, abyste vše úspěšně zvládli? Bude Vaše portfólio služeb dostatečně rozsáhlé, abyste dokázali pomáhat a byli jste úspěšní?
Určitě, chceme se soustředit na úzký segment cílové skupiny, klienti úřadu práce, sociálně vyloučené skupiny, zdravotně omezení či postižení a jinak znevýhodnění občané. Máme poměrně široké portfolio externích odborníků pro práci s touto cílovou skupinou. Zároveň máme velkou zkušenost s realizaci takovýchto projektů a významné zkušenosti s konkrétní osobní prací s touto cílovou skupinou.
Dívala jsem se na Vaše realizované projekty v rámci Evropské obchodní akademie Děčín. Musím konstatovat, že byly velmi úspěšné. Pomáhal Vám v tom například i úřad práce, případně jiné subjekty z oblasti státní správy? Jak moc prospěšná byla případně tato pomoc a v čem spočívala?
Projekty byly většinou řešeny v přímé spolupráci s úřadem práce, na bázi vzájemně výhodné spolupráce. Spolupracovali jsme aktivně i s dalšími školami, podnikatelskými subjekty, např. SDZP Děčín, Vedum z.s., firma Rudovský, atd. Úřad práce vytypovával cílovou skupinu, školy oblast vzdělávací, např. Varnsdof , podnikatelé potom zajištovaly workshopy, exkurze a zaměstnávání cílové skupiny formou dotovaných míst nebo přímým zaměstnáním.
Zatím, jako spolek, začínáte. Máte už nějakou strategii, co se týká činnosti, oproti předešlému, počítáte i s další spoluprací na Evropské obchodní akademii Děčín? V jakých oblastech chcete působit samostatně, v jakých v partnerství?
S Evropskou obchodní akademii Děčín budeme nadále spolupracovat, využívat formou pronájmu vzdělávací prostory, lektorské zajištění. Do projektů chceme vstupovat jak partnersky, tak i jako nositelé projektu, zejména v oblasti sociálně vyloučených skupin a to evidovaných i neevidovaných občanů na úřadu práce.
Vaše zkušenosti Vám dávají velkou možnost lidem pomáhat. Vím o čem mluvím, sama jsem prošla Vaším projektem a místo okázalých přednášek jsem se dostala k praktickým informacím, co dělám špatně. Navíc, pan Holoch mě kromě rekvalifikaci na odbornost, na kterou bych ani nepomyslela, zajistil dotované místo, které přešlo v normální zaměstnání. Dodnes jsem za to vděčna. Pochopitelně složitá doba se dotýká i situace v naší rodině a musíme řešit spousty věcí, ve kterých si nejsme jisti. Je možné případně si domluvit nějakou konzultaci, neboť Vaše rady vždy pomohly a navíc jsou velmi efektivní a reálné?
A v tomto chceme aktivně pokračovat s konkrétními výstupy a adresnou cílovou skupinou. Je téměř pravidelností, že se na nás obrací lidé, kteří prošli našimi projekty mnoho let zpět se žádostí o radu nebo konzultaci. Nikdy jsme nikoho neodmítli, protože bereme svou práci jako poslání s cílem pomáhat.
Na jaké oblasti bude Váš spolek hlavně cílit? Myslíte, že budete schopni pomáhat v sociální sféře, zejména v řešení finančních situací jako je např. exekuce, oddlužení, řešení pohledávek apod.?
Ano, toto je jedna z oblastí našeho působení, ve které bychom se rádi s pomocí „vyzkoušených“ spolupracovníků rádi profilovali. Nechceme být „Ferda Mravenec – práce všeho druhu“, ale chceme se věnovat oblastem, které máme reálně objektivně vyzkoušené s úspěšnými výsledky.
V posledních letech se věnujete i rekvalifikacím v oblasti výpočetní techniky. Neodvádí vás to někam mimo plány působení?
Není tomu tak úplně. Je potřeba si uvědomit, že v dnešní době je počítačová gramotnost pro lidi nezbytná. Mnoho lidí, hlavně starších, se této představy děsí. Naše zkušenosti z působení na lidi získané z projektů se sociálně vyčleněnými skupinami, nám dávají dostatek trpělivosti předávat vědomosti způsobem, kdy lidé ztratí obavy a naučí se ty nejzákladnější věci, které mohou potřebovat. Ano, spoustu toho zase zapomenou, ale počítače se už nebojí, principiálně něco o něm vědí a nabyté dovednosti je vždy lehčí si obnovovat, pokud jsem je již někdy měl. Jelikož se nám zatím nepodařilo získat nějaký projekt, něco máme v řešení na rok 2025, tak jsme překlenuly tuto dobu něčím užitečným. Spolupracovat s takovými subjekty jako je Úřad práce nebo Evropská obchodní akademie je vždy známkou uznání našich schopností. V tom bychom chtěli pokračovat i do budoucna.
V případě, že bych chtěl nějakým způsobem uplatnit sponzorský dar, jak k této záležitost přistoupit? Může OKfuture, jako spolek, tento dar přijmout? Bude vše účetně v pořádku?
Určitě jsme otevření partnerství i v této oblasti. Rádi sponzorské dary cíleně a průkazně uplatníme směrem k cílové skupině, buď podle požadavku nebo podle objektivního vyhodnocení optimální účinnosti, vždy na základě příslušné, vzájemně odsouhlasené, smlouvy.